מה זו בכלל משכנתא? כל מה שאתם צריכים לדעת בשלב הראשון

מה זו בכלל משכנתא? כל מה שאתם צריכים לדעת בשלב הראשון

הרבה פעמים כאשר אנחנו שואלים כמעט בצחוק זוגות צעירים או אנשים מבוגרים המגיעים לקבל משכנתא ולהבין כיצד אנחנו יכולים לעזור להם לרכוש את דירת החלומות שלהם, אנחנו שואלים אותם חצי בצחוק חצי ברצינות, כשהייתם ילדים ושמעתם את המילה משכנתא, תודו שלא חשבתם כי אתם עתידים לחתום על אחת כזו בעצמכם. לא רק זה, אלא שבשלב מסוים, משום שכולם עושים את זה, כולם חותמים על משכנתא, יש מאין אווירה כזו באוויר כאילו גם אתם אמורים לדעת בדיוק מה זה אומר ומה האתגרים שאתם עתידים להתמודד איתם לאורך הזמן. כדי להבין טוב יותר מה זו משכנתא, ואיך אתם יכולים להתחיל להבין את הבסיס למה שלא פעם ילווה אתכם עוד שנים קדימה, הכנו עבורכם את המאמר הבא.

קודם כל, מה הרעיון העומד בבסיסו של רעיון המשכנתא

משכנתא היא למעשה סוג מסוים של הלוואה, אלא שהמילה מתייחסת ללא סתם הלוואה אלא הלוואה המשמשת לרכישה של דירה. המילה משכנתא מקורה במילה ארמית עתיקה שהתערבבה לתוך העברית במרוצת השנים. כך שלמעשה המילה המפחידה הזו משכנתא, מכילה בתוכה תהליך מאוד פשוט. אתם מעוניינים לרכוש בית ולכם אין את הכסף לעשות זאת, לכן הבנק או כל מלווה פיננסי אחר אומר, אין שום בעיה. לי יש כסף, אני אתן לכם כסף ואתם תחזירו לי במרוצת השנים את הכסף הזה בתוספת ריבית.

על פניו אנחנו מדברים על תהליך פשוט למדי אלא שכמה תמורות משמעותיות בשוק הנדלן בעשר השנים האחרונות הפכו את התהליך של לקיחת משכנתא למעט מורכב יותר. על כך נסביר ממש עכשיו.

העליה במחירי הדירות השפיעה גם על גובה הריבית

כאשר מדברים על העליה החדה במחירי הדירות הטענה היא ממש לא רק על מחיר הדירה עצמה. הרי מחיר הדירה עצמה לא משולם בפעם אחת, על פניו אתם יכולים להחזיר את ההשקעה גם שנים רבות קדימה. הבעיה האמיתית מתחילה כאשר אנחנו מדברים על גובה הריבית אותו אתם עתידים לשלם.

על פניו כל תשלום חודשי המוחזר לבנק מוחזר בתוספת של ריבית. ככל שאתם מחזירים סכוף כסף נמוך יותר לאורך שנים רבות יותר, כך גם גובה הריבית עולה. כך שבסופו של יום, אתם תמצאו את עצמכם משלמים הרבה יותר ממה שוודאי הייתם משלמים לו הייתם רוכשים את הדירה פעם אחת, מראש.

איך נכון לחשוב על ההחזר החודשי של משכנתא

המשחק עם הריבית ועם ההחזר החודשי הוא משחק עדין. זאת משום שכאשר אנחנו מדברים על החזרה של הכסף אנחנו צריכים לקחת בחשבון כי בני הזוג שעתידים להחזיר את ההלוואה הם בדרך כלל מי שירוויחו יותר לאורך השנים. כך שעל פניו, נכון יהיה לחלק את ההחזר החודשי באופן כזה שבתחילת התהליך תחזירו סכום קטן לבנק בכל פעם לעומת סוף התהליך, אז אתם תחזירו סכום כסף גבוה יותר לבנק בכל פעם.

אלא שגם כאן צריך לברר ולבדוק האם סוג כזה של החזר אכן מתאים לכם. הרי בסופו של יום, אנחנו יודעים כי כאשר מחזירים את ההלוואה בתקופת זמן קצרה יחסית, גובה הריבית יורד באופן משמעותי. כך שאנחנו בכל אופן ממליצים לכם לא לעשות דבר פזיזי אלא להיוועץ עם אנשי המקצוע שיעזרו לכם להבין כיצד לנהל את הכסף שלכם נכון יותר לאורך הדרך.

אנחנו כאן כדי לתת לכם סיוע כלכלי וטכני בדרך לעתיד טוב יותר.